Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Duygu bilimde içsel yolculuk
#1
Hiçbir şeyden hoşnut olmayan insanlardır. Bu temeli sağlam olmayan bir itibardır. fakat tüm insanlar böyle değildir. kimi insanlar aldatıcı yaparken bundan heyecan alırlar, şeytan gibidirler. Onlar gibi insanlara yalanlar (çünkü yalanlar henüz fazla vaat doludur), gerçeklerden (çünkü gerçeğin gücü sınırlıdır) henüz fazla heyecan verir. Çünkü yalan işin kolayına kaçmaktır. fakat neticede bunlar ne olursa olsun fena sonla karşılaşırlar. Çünkü yalanların sağlam bir dayanağı yoktur. yalnızca doğrular insanlara harbi şöhreti getirir. yalnızca gerçeklerin insana yararı dokunur. Bir yalan bir diğer yalanı doğurur ve her şey harbiden o kadar uzaklaşır ki artık patlaması lahza meselesidir. Temeli sağlam olmayan şeyler katiyen pek çok zaman yaşamazlar. henüz fazla itimat kazanmak için henüz fazla vaatte bulunsalar da, er veyahut geç bunların yanlışlığı ortaya menfaat.

İster sizinki, ister bir başkasınınki olsun, zekâ olmadan harbi bir hayat olanaksızdır. fakat oldukça fazla insan neleri bilmediğinin farkında değildir. Zekâdan kaynaklanan başarısızlıklar iflah olmaz bu yüzden farkında olmayanlar kendilerini ve kendilerinde neyin noksan olduğunu bilemez ve bu eksiği tamamlayamazlar. oldukça fazla insan kendilerini akıllı sanmasa, gerçekte harbiden akıllı olabilirdi. Bu yüzden us uzmanları değerlidir ve onlara fazla az başvurulur. us danışmak yüceliği azaltmaz veyahut insanın kapasitesinden kuşku edilmesine yol açmaz. Aksine, nasihat almak istemek henüz daha evvel yararlı öğütler aldığınız manasına gelir. şayet yenilgiye uğramak istemiyorsanız öğütler alırken mantığınızı kullanın.

İnsanların sizinle laubali olmasına da destur vermeyin. Laubali insanlar görünümlerinin onlara verdiği üstünlüğü ve kendilerine duyulan saygıyı kaybeder. Gökteki yıldızlar kendilerini ayağa düşürmedikleri için parlaklıklarını korurlar. İlahi olmak edepli olmayı gerektirir. Her laubalilik bir hor görme doğurur. İnsan ilişkilerinde, bir insanın neyi eksikse onu henüz çok sergiler, bu yüzden aleni ilişkilerde gerçekte saklanması gerekenleri de ortaya koyarsınız. Laubalilik katiyen arzulanan bir şey değildir; sizden yukarıda olanlar karşısında sergileneni tehlikelidir, sizden aşağıda olanlara karşı sergileneni ise yakışıksızdır. Bu kişiler alaka gösterildiği vakit derhal kendilerine gereksinim duyulduğunu sanırlar. Laubalilik zamanla bayağılığa yaklaşır.
Özellikle kendini önceden de kanıtladıysa. Kalbinizi dinlemekten kaçmayın. Kalbiniz en mühim şeyleri henüz önceden tahmin edebilen bir kâhindir. oldukça çok insan bizzat kalbinden korktuğu için yok olup gitmiştir. fakat bir soruna henüz iyi bir deva bulamıyorsak, kalbimize güvenmekten korkmanın ne manası vardır? oldukça çok insana tabiat tarafından öyle sağlam bir yürek verilmiştir ki, kalpleri onları her vakit talihsizliklere karşı uyarır, hem de onların etkilerini defeder. Kötülüklerin üstesinden gelemedikten sonra, onların peşinde koşmanın yararı yoktur.
Sırrı olmayan bir yürek aleni bir mektuptur. Sağlam bir temeliniz varsa sırlar saklanabilir, mühim şeylerin saklanabileceği hususi yerler vardır. Çok konuşmamak insanın kendine hâkim olabilmesinden kaynaklanır ve insanın kendisini denetim edebilmesi büyük bir zaferdir. Sırrınızı söylediğiniz herkese bir karşılık ödemeniz gerekecektir. Aklın güvenliği dahil dünyanın ölçülü olmasında yatar. çok konuşmanın rizikosu başkalarının çapraz sorgulamalarında yatar. Söylenenlerin birbirini tutmaması vaziyetinde sırlar ortaya çıkabilir. Bunlardan kaçınmak için, sağduyu sahibi şahıs her vaktinden de az konuşur. Yapılması gerekenlerin söylenmesi, söylenmesi gerekenlerin de yapılması gerekmez.

Aptallar katiyen akıllıların muhakemelerine müsait davranmaz, bu yüzden müsait yöntemleri bilemezler. Ketum kişiler başkası tarafından planlanmış ve hem de uygulanan bir şeyi sürek ettirmezler. İnsanlar bütün planı bir kere de aksi çehre ederek, olayları her iki nazar açısından da ele almalıdırlar. Yargılar değişebilir. Bırakın, daha karar vermemiş şahıs, akla yatkın olanla değil de olasılıklarla meşgul olsun.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)