Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evrensel düşünce yolunda kaybolan bilgi
#1
Bu en tehlikeli, fakat gene de en basit düşülen hatadır. Ürünlerin kalitesi hakkında yanılmaktansa, ücret ile alakadar kazık aş henüz iyidir. İnsanlarla ilgilenirken her şeyin ötesinde henüz derinlere bakmak lazımdır. İnsanları tanımak nesneleri tanımaktan farklıdır. Karakterlerin şahsi özelliklerini ayırt etmek ve ruhlarının derinliklerine inmek fazla derin bir felsefedir. İnsanlar da en az kitaplar kadar derin araştırılmalıdır.

Bunu muvaffak olmak takdir yeteneği gerektirir. Kimi arkadaşlar yakındayken, bazıları da uzaktayken iyidir. Birçoğu sohbette başarılı olmasa da, fazla iyi name arkadaşları olabilir. Çünkü mesafe, onlarla yakın etkileşim halindeyken dayanılmaz olan oldukça fazla tatsızlığı ortadan kaldırır. Arkadaşların biricik işlevi sizi hoşnut etmek değildir, onların fazla kıymetli üç özellikleri vardır. Dayanışma, iyilik ve doğruluk. Çünkü bir dost her şeyiyle dost gibi olmalıdır. Çok az şahıs iyi dost olmaya kıymet ve gerçekte sayıları düşündüğünüzden henüz da azdır bu yüzden insanlar onları nasıl seçeceklerini bilmezler. Arkadaşlığı sürek ettirmek onu başlatmaktan henüz ehemmiyetlidir. Bu koşullara müsait arkadaşlar seçin. Onlar başlangıçta yepyeni olsalar da, bir gün muhakkak henüz önceki dostlarınız olacaklardır. Onları sınavlardan geçirmek gerekse de, tabii ki en iyi dostlar olgunlaşmış olanlardır. Arkadaşsız yaşamak kadar büyük bir ıssızlık yoktur. Arkadaşlık yaşamdaki güzellikleri ikiye katlar ve kötülükleri de parçalara böler. Hijyenik havanın ruha iyi gelmesi gibi, talihsizliğin biricik devası da budur.

Akıllı insanlar çoğunlukla sabırsızdır bu yüzden insanın bilgisi arttıkça ahmaklara karşı sabırsızlığı da çoğalır. Çok bilgiyi hoşnut etmek zordur. Epictetus’a göre, hayattaki ilk kaide bir şeylere tahammül edebilmektir. Bu, ona göre bilgeliğin yarısı sayılır. Aptallığın muhtelif türlerine katlanmaksa henüz da çok sabır gerektirir. Biz de çoğunlukla bağımlı olduğumuz kişilere katlanmak zorundayız. Bu şahsi denetim ile alakadar yararlı bir derstir. Sabrımız huzuru doğuracaktır. Bu ise dünyadaki mutluluğun can damarıdır. Hiç sabrı olmayanlar bizzat içlerine çekilmelidir, fakat orada dahi kendilerine sabır işaret etmek zorunda kalacaklardır.

Rakiplerinizle konuşurken sağduyunuzun, diğerleriyle konuşurken de hariç görünüşünüzün hatırına sözlerinize dikkat edin. Yepyeni bir laf söylemek için her vakit vakit olsa da, sözleri arka alma şansınız yoktur. Adeta bizzat vasiyetinizi hazırlıyormuş gibi konuşun. Ne kadar az laf söylerseniz, o kadar az mesele mevcut demektir. Önemsiz konulardan bahsederken, henüz ağırbaşlı konular için antrenman yapıyormuş gibi konuşun. İçsel gizlilikte ilahi bir ihtişam vardır. Düşünmeden konuşanlar acele hataya düşerek başarısız olurlar.

En kusursuz insanlar bile bu hataları yaparlar. Onlar bu hatalarıyla ya evlidirler veyahut evlilik dışı bir ilişkileri vardır. Bunlar çoğunlukla zeki insanların hatalarıdır ve bu kişiler ne kadar büyükse, hataları da o kadar büyük olur veyahut en azından o kadar dikkat çeker. Sahipleri onların farkında değildir sanmayın; hem de onları severler ki bu kötüdür; bu yüzden ortada kaçınılamayan kusurlara karşı duyulan akıldışı bir sevi vardır. Onlar mükemmelliğin üzerindeki lekelerdir. Onlar sahiplerini hoşnut etseler de, kendilerini görenlerin canını sıkarlar. Bu hatalardan kurtulmak fazla güzel bir şeydir; fakat seçin bakalım hangisinden kurtulmak isteyeceksiniz! Herkes bu konuda başarısız olduğu içindir ki, nihayetinde sizin başka niteliklerinizi gördükçe bu hatalarınızı başarabildikleri kadar görmezden gelip, sahip olduğunuz başka yetenekleri ortaya çıkaracaklardır.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)