Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analiz yeteneğindeki gelişimin insana etkisi
#1
Bu büyük üstatların bir vecizesidir. Büyük üstatlar bu vecizeyi bizzat öğrencilerine anlatmaktan da gurur duyarlar. Bir insan her vakit büyük ve üstün kalmalıdır. Sanat ustalıklı bir şekilde öğretilmelidir. Bilginin kaynağı bilgiyi verenden henüz gerilere uzanmak zorunda değildir. İnsan böylece saygınlığını ve diğerlerinin kendine olan bağımlılığını idame ettirir. Eğlencede ve eğitimde kurallara uymalısınız: Beklentileri koruyun ve mükemmellik yolunda ilerleyin. Hazırlıklı olmak yaşamın ve başarının fazla mühim kaidelerinden biridir. Bu bilhassa yüksek mevkideki insanlar için geçerlidir.

Bu, olayları keşfetmenin belli başlı noktalarından biridir. Utanılacak vaziyete düşmeden başkalarını utandırmak gerekir. Gerçeklik oyuna tutkuyu getirir. Biraz kuşku insanların sırlarını ortaya dökmelerini sağlar. Kilitli bir kalbin anahtarı budur. Kurnazlık hem zihni, hatta iradeyi sınar. diğer bir insanın esrarlı sözlerini küçümsemek fazla saklı sırların dahi izinin sürülmesine neden olabilir. Tatlı bir yem onları yüzeye çıkarır ve dilden döküldükleri anda, hilekarlığın açıkgöz ağına düşmüş olurlar. Dikkatinizi kendinize saklayarak diğerlerini henüz az dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Bırakın düşünceleri kapalı bir kutu olan kalplerinden çıkıp ağızlarından dökülsün. Şüphe merakın öğrenmek istediklerini öğrenmek için kullandığı en açıkgöz maymuncuktur. Çünkü bu şekilde, merak edilen şeyi bulabilirsiniz. Hocasına karşı çıkmak talebe için de iyi bir stratejidir; bu yüzden o vakit hoca gerçeği henüz direk ve kuvvetli bir biçimde anlatım etmeye başlar. Böylece orta halli bir çekişme fazla iyi bir derse dönüşür.
Bir gafı düzeltmek için birkaç adet henüz yapmak fazla rastlanan bir durumdur veyahut bir ayıbı diğer bir ayıpla örtmek olağan bir şeydir. Aptallar yalanlara bağımlıdır, bu yüzden bir yalanı desteklemek için başkalarını söylemeye gereksinim duyarlar. fena bir vaziyette başa gelebilecek en fena şey onunla savaşmak ve henüz da kötüsü bunu gizleyememektir. Başarısızlık kendisinden sonra istikbal olan başarısızlıklara da hizmet eder. Akıllı bir insan hatayı bir defa yapar, ikincisini yapmaz. yanılgı da abes otururken değil, yalnızca çalışırken yapılır.

Saldırıya geçmeden evvel rakiplerinin gardını düşürmek amel adamlarının aldığı bir önlemdir. Böylece yenilerek fethederler. Arzularına erişmek için onları gizlerler. Mücadelenin nihayetinde galip gelmek için kendilerini her vakit ikinci tasarıda tutarlar. Bu metot ayrım edilmediği sürece basit kolay başarısızlıkla sonuçlanmaz. çünkü niyetlerin farkında olabilmek için her vakit uyanık olun. şayet rakipleriniz planlarını saklamak için kendilerini ikinci tasarıya atarlarsa, siz bunu ayrım ederek önceden davranın. Basiret sayesinde, kullanılabilecek bu tür hileleri ayrım edebilirsiniz. Sağduyu rakiplerin kullanabilecekleri sahtelikleri sezinler ve amaca erişmek için öne sürecekleri bahaneleri ayrım eder. Onlar bir şeyi ele geçirmek için diğer bir şeye yönelirler. Bu yanıltmadan sonra, fazla keskin bir şekilde asıl hedeflerine saldırırlar. Onlara avantaj tanıdığınızı bilmek ve bazen yapacaklarını anlayabildiğinizi hissettirmek güzeldir.

Bu yalnızca düşüncelerinizin açıklığına değil, hareketliliğine de bağlıdır. Bazılarının bir şeyi kavraması basit olsa da, bunu işe dökmeleri zordur. Açıklık olmadan zihnimizin çocuklarını, düşüncelerimizi ve yargılarımızı tam olarak hayata geçiremeyiz. oldukça çok insan bu kapasiteye sahiptir. Geriye kalanlar ise düşündüklerinden henüz fazlasını söylerler. İradenin tutarlılığı, düşüncenin nasıl anlatım edildiği ehemmiyetlidir. Bunlar iki büyük armağandır. Akla yatkın zihinler takdire şayandır, ancak komplike zihinler tam olarak anlaşılmadıkları için hürmet görürler. Bayağılıktan kaçınmak istiyorsanız, bazen belirsizlik de iyidir. Söylediklerini bir fikirle ilişkilendiremeyen bir insan, nasıl olur da dinleyiciler tarafından anlaşılabilir?
Bugünkü arkadaşlarınıza adeta onlar yarın düşmanınız, hem de en fena düşmanlarınız olacaklarmış gibi davranın. Bu tür durumlar harbiden de meydana geldiği için, bunlar sizin önlemleriniz olsun. Arkadaşınız olmaktan vazgeçenler için, onlara karşı bir cenk başlatmada kullanılabilecek silahları derhal elinize almayın. başka yandan, düşmanınız için dahi barışma kapısını aleni tutun. Bu özdeş vakitte cömertlik kapısıysa, henüz da güvenli olacaktır. pek çok zaman öncesinin intikamı, bazen bugünün işkencesidir ve yaptığımız bir kötülükten heyecan almanın sonu acıya dönüşecektir.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)