Dünya hava kalitesi raporu 2021-2022, 192 ülkedeki hava kalitesini karşılaştırıyor.

Ajans Press’in, QAir verilerinden elde ettiği bilgilere göre, 2021 yılı küresel hava kalitesi raporu oranları belli oldu. Böylelikle en kötü hava kalitesinin Bangladeş’te olduğu ortaya çıkarken, ikinci sıraya Afrika ülkesi Çad, üçüncü sıraya ise Pakistan’ın yerleştiği kaydedildi. 117 ülke ve 6 bin 475 şehrin yer aldığı raporda Türkiye 46. sıraya yerleşti.

2014 yılından bu yana kirliliğe karşı mücadele başlatan Çin 2021'de MP2.5 sıralamasında 14'ten 22'inci sıraya geriledi. Ancak ülkenin kuzey batısındaki Şincan'ın Hotan kenti en kötü performans gösteren şehir oldu. Ortalama PM2.5 okumalarının 100 miligramı geçtiği kentteki bu durumun genel olarak kum fırtınalarından kaynaklandığı belirtiliyor.

Raporda, hava kirliliğinin tüm ülkelerde sağlık sorunlarına neden olduğu tespit edildi.

IqAir tarafından her yıl yayımlanan Dünya Hava Kirliliği Raporu'nun 2021 verilerine göre yılın dünyada havası en kirli ülkesi Bangladeş oldu. Türkiye'nin 46. sırada yer aldığı raporda Iğdır, Avrupa'nın havası en kirli şehri olarak belirlendi. Raporda yıl içinde Avrupa'da yaşanan büyük orman yangınlarının hava kalitesini olumsuz etkilediği ve karbon emisyonlarını ciddi seviyede arttırdığı da aktarıldı.

Raporda 46. ülke olarak yer alan Türkiye’nin başkenti Ankara dünyanın en kirli 54. başkenti olurken; Avrupa’nın hava kirliliği en yoğun şehri olarak Iğdır birinci sırada, Düzce ise beşinci sırada yer aldı. Avrupa’nın en kirli şehirleri sıralamasında Iğdır’ı, Rusya’daki Krasnoyarsk ve Sırbistan’daki Novi Pazar izledi.

Rapor, otomobillerden ve fabrikalardan kaynaklanan emisyonların azaltılması gibi hava kalitesini iyileştirmeye yönelik önlemler tavsiye ediyor.

Raporun sonunda karbon emisyonlarını azaltmak için devletlere, motorlu araç kullanımı yerine bisiklet, yaya ve yeşil enerjili toplu taşımayı koyabilmek için yatırım yapmaları, orman yangınları için gelişmiş önlemler almaları, hava kalitesi düzenlemelerini uygulamaya koymaları ve hava kalitesi izleme monitörlerinin sayılarını artırmaları gibi öneriler yer aldı.

2021 Dünya Hava kirliliği raporu dünyadaki şehirlerin %97’sinin Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) belirlediği hava kalitesi standartlarını karşılamadığını ortaya koydu. PM2.5 olarak ifade edilen havanın içerisinde bulunan ince parçacıklı madde kirliliği astım, felç, kalp ve akciğer hastalıklarına sebep oluyor. PM2.5 her yıl milyonlarca insanın erken ölümüne sebep oluyor. Rapora dahil edilen hava kalitesi izleme istasyonlarının %44’ü devlet kurumları tarafından işletilirken geri kalanı bilim insanları, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve şirketler tarafından yönetiliyor.