Forum: TRmanga RSS
kuşlar kaç ayda doğurur
Admin (Administrator) #1
Member since Oct 2022 · 11 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: kuşlar kaç ayda doğurur
Kuşlar, düzenli olarak bebek sahibi olmalarıyla ünlüdür - aslında, yavrularını doğuran birkaç hayvandan biridirler. Kısa bir gebelik süreleri vardır ve tipik olarak bir seferde iki veya üç genç doğururlar. Birçok insan kuşların yaşam sürelerinin kısa olduğunu düşünür, ancak gerçekte yetişkin olmadan önce uzun bir çocukluk evreleri vardır. Kuşlar, uçup kendi başlarına yiyecek bulabilmeleri için uzun bir gelişme periyoduna sahiptirler.

Güvercin, güvercin ve bıldırcınları içeren grup olan Preguanioidea kuşlarının ortalama gebelik süresi iki aydır. Her bebek çıplak, çaresiz bir yaratık olarak doğar. Doğumdan sonra, yeni ebeveynler çocuklarına kendileri yemeyi öğrenirken ilk birkaç gün için yiyecek sağlarlar. Bu süre zarfında yetişkinler de bebeklerini temizleyecek ve besleyecektir. Bu ilk dönemden sonra, ebeveynler beslenme ve bakıma yardımcı olmak için yavrularıyla birkaç hafta daha kalabilirler. Sonuç olarak, kuşlar yavrularını kendi başlarına bırakmadan önce onları beslemek için yaklaşık iki ay harcarlar.

Anne babaların çoğu, bebeklerinin güvenli ve sağlıklı doğmasını sağlamak için büyük çaba harcarlar. Preguanioidea kuşları genellikle doğumdan önce stres belirtileri gösterir. Örneğin, mavi bıldırcınlar (Calliophis maculosa), yumurtadan çıkmadan birkaç hafta önce çılgınca hareket etmeye başlar. Bu davranışa 'precopious' denir ve dişiler tarafından yumurtalarını daha hızlı yumurtadan çıkarmak için yapılır. Bu kendini lekeleme, annenin kendisi için endişelenmek yerine civcivlerini büyütmeye odaklanabilmesi için yapılır. Yumurtalarını çatlatmaya hazır olduğunda endişelenmeyi bırakacak ve bebekleri doğarken hareketsiz yatacak.

Kuşlar, diğer hayvanlara göre çocukluk evrelerinin kısa olmasıyla ünlüdür. Ancak dinozorların çocukları olarak ekosistemde çok önemli bir yere sahiptirler. Kuş bebekleri tüyler, göz kıvrımları ve gagalarla birlikte doğarlar ve bu da onları doğumda tam olarak geliştirir. Bu kısa gelişim aşamasından sonra kuşlar artık ebeveyn bakımına ihtiyaç duymadan uçmayı ve kendi başlarına yiyecek bulmayı öğrenebilirler. Kuşların yaşamındaki bu benzersiz aşama, kuşlara bu kadar çok saygı duymamızın nedenidir - uzun yaşam aşamalarını çocuklarının korunması için feda etmeye isteklidirler.

Kuşların ortalama gebelik süresi 2 aydır ve ortalama doğum sonrası bakım hizmeti vardır. 2 haftalık süre. Bebekleri çaresiz doğarlar ama çok çabuk kendi başlarına yaşamaya hazırdırlar. Bu önemli hayvan grubunun onuruna, 'iki aylık' ifadesini 'iki haftalık' olarak değiştirmeyi düşünmeliyiz.
Close Smaller – Larger + Reply to this post:
Verification code: VeriCode Please enter the word from the image into the text field below. (Type the letters only, lower case is okay.)
Smileys: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Special characters:
Go to forum
Not logged in. · Lost password · Register
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20150713-dev, © 2003-2015 by Yves Goergen
: 2023-03-31, 22:32:15 (UTC +03:00)