Forum: TRmanga RSS
kuşlar kaç yıl yaşar
Admin (Administrator) #1
Member since Oct 2022 · 11 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: kuşlar kaç yıl yaşar
Kuşların yaşam süresi birçok insan için büyüleyicidir. Bazıları belirli bir kuşun ne kadar süre yaşadığını merak ediyor, bazıları ise kuşun ilk yumurtadan çıktığı yaşla ilgileniyor. Birçoğunun, bir kuşun kaç kanadı olduğu ve neye benzediği de dahil olmak üzere, kuşlar hakkında ortak soruları vardır. Kuşlar, tarih boyunca insanlara büyük ölçüde yardımcı olan inanılmaz yeteneklere sahiptir. Birçok kuş evcil hayvan olarak tutulur ve birçoğu hayvanat bahçelerinde kalıcı bir yuva bulur. Kuşlar dünyanın her yerinde bulunur, ancak bazıları diğerlerinden çok daha yaygındır.

Çeşitli kuş türleri birkaç on yıldan 100 yıla kadar yaşar. Bilim adamları, yuvadan yaşlılığa kadar 55 kel kartal uzun ömür kaydı belgelediler. Bir altın kartal, 2016 yılında öldüğünde yaşının 200 olduğunu bildirdi. Öte yandan, bazı kısa ömürlü kuşlar sadece birkaç yıl yaşıyor. Örneğin kırmızı kobuck bıldırcın sadece 3 ila 4 yıl yaşar. Bazı uzun ömürlü kuşların 200 yıla kadar yaşadığı bildirilmiştir. Bilim adamları bu uzun ömür farklılıklarının kesin nedenini bilmiyorlar; ancak bunun çevreleri ve beslenmeleriyle ilgili olduğunu sanıyorlar. Daha soğuk iklimlerde yaşayan kuşlar, daha sıcak iklimlerde yaşayanlardan daha uzun yaşama eğilimindedir.Bilim adamları, Alaska tundrasında yaşayan mavi kazların 5 ila 8 yaş arasında olduğuna inanmaktadır. Öte yandan, kırmızı kobuck bıldırcınları esaret altında sadece 3 ila 4 yıl yaşar; vahşi doğada nadiren 18 aydan uzun yaşarlar. Bilim adamları, kırmızı kobuck bıldırcınlarının kısa ömrünün beslenmeleriyle ilgili olduğuna inanıyor; bu kuşlar proteinle dolu fakat yağ ve kalorisi düşük olan tohumları yerler. Karşılaştırıldığında, mavi kazlar onlara daha fazla enerji veren ve hızlı büyümelerine yardımcı olan et yerler.

Birçok insan belirli bir kuşun ne kadar yaşadığını merak eder - ve diğerleri kuşun ilk yumurtadan çıktığı yaşla ilgilenir. Örneğin, kaydedilen en yaşlı kel kartal kaç yaşında? Bir altın kartal 2016 yılında öldüğünde 200 yaşında olduğu kayıtlara geçmişti. Öte yandan, yavru bir alaycı kuş, küçük boyutu nedeniyle ancak birkaç hafta hayatta kalabiliyor. En uzun yaşayan kuş türü, 32 yaşına kadar kayıtlara sahip olan kel kartaldır - ancak çoğu kartal sadece 6 yıl veya daha az yaşar. Bilim adamları, proteinin sağlıklı DNA ve vücut sistemleri üzerindeki etkisi nedeniyle, uzun ömürlü kuşların diyetlerinde daha yüksek protein seviyelerine sahip olma eğiliminde olduğuna inanıyor. Bu nedenle, Afrika savanlarında (kıtanın en büyük rezervi) yaşayan kuşlar, hayvanat bahçelerinin Ortabatı bölgelerinde (gıdanın daha sınırlı olduğu yerlerde) yaşayanlardan daha uzun yaşama eğilimindedir.

Memelilerden böceklere kadar uzanan canlıların yaşam süreleri büyüleyicidir. kuyu. Bazı uzun ömürlü kuşların esaret altında 200 yıla kadar yaşadığı rapor edilmiştir; bununla birlikte, henüz yabani kuşlar için doğrulanmış, doğrulanmış bir uzun ömür kaydı bulunmamaktadır. Bilim adamları bu uzun ömür farklılıklarının kesin nedenini bilmiyorlar; ancak bunun çevreleri ve beslenmeleriyle ilgili olduğunu sanıyorlar. Afrika Savanlarında (kıtanın en büyük rezervi) yaşayan kuşlar, hayvanat bahçelerinin Ortabatı bölgelerinde (yiyeceklerin daha sınırlı olduğu) yaşayanlardan daha uzun yaşama eğilimindedir.
Close Smaller – Larger + Reply to this post:
Verification code: VeriCode Please enter the word from the image into the text field below. (Type the letters only, lower case is okay.)
Smileys: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Special characters:
Go to forum
Not logged in. · Lost password · Register
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20150713-dev, © 2003-2015 by Yves Goergen
: 2023-03-31, 22:31:29 (UTC +03:00)