Forum: TRmanga RSS
Kuşlar ne zaman doğurur
Admin (Administrator) #1
Member since Oct 2022 · 11 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: Kuşlar ne zaman doğurur
Kuşlar, dünya çapında en popüler hayvan gruplarından biridir. Hemen hemen her habitatta bulunurlar ve ekosistemde hayati bir rol oynarlar. Pek çok insan kuşları güzellikleri ve ötüşleri için sever, bazıları ise onları yiyecekleri için takdir eder. Kuşların, kuş türüne göre değişen birçok farklı yaşam evresi vardır. Bazı kuş türleri yavrularını doğurur, bazıları ise yumurta bırakır. Kuş ebeveynleri yavrularına bakar ve yumurtadan çıktıktan sonra sınırlı sorumlulukları vardır. Kuş ebeveynlerinin yuvalarından ayrılabilmeleri ve kendi başlarına yiyecek bulabilmeleri için yavrularına yalnızca kısa bir süre bakmaları gerekir.

Çoğu kuş türü, yetişkin kuşlar uzun avlanma görevlerine gittiklerinde yavrularını doğurur. - buna kaçmak denir. Ebeveynlerin büyüyen çocukları için yeterli yiyeceğe sahip olmalarını sağladığından, yetişkinlerin yavruları tamamen büyümeden ayrılmaları yararlıdır. Bununla birlikte, bazı kuş türleri, yetişkin olduklarında bile gençlerini doğurur. Buna kara kara düşünme denir ve yetişkin gözlerinden uzakta gizlice gerçekleşir. Bir kuş, sıcak bir iklimde veya bir su kaynağının yakınında yaşadığında olduğu gibi, koşullar üreme için ideal olmadığında yavrularını kuluçkaya yatırır. Bazı kuş türleri, yetişkin kuşların görüş alanı içindeyken bile kuluçkaya yatarlar.

Kuş ebeveynleri, yavrularını izleyebilmek ve onlara yiyecek sağlayabilmek için gençken yumurtalarına ve yavrularına yakın dururlar. Yavruları kendi başlarına yiyecek bulabildiklerinde, ebeveynler endişe duymadan gidebilirler. Tropiklerde yaşayan kuşların çoğu, yavru kuşların buzu güvenli bir şekilde kırabilmeleri için zemin donduğunda yavrularını doğurmak zorundadır. Bu sayede bebekler sıcak yorgunluğundan ölmeden kendi kendilerini besleyebilirler. Ayrıca, yetişkinlerin donmuş gıda tedarik hattına takılmaması bebekler için daha güvenlidir.

Kuşların yaşadıkları yere bağlı olarak farklı yaşam evreleri vardır - bazılarının üreme mevsimi kısadır, diğerleri ise yetişkinlerden gizlice genişler. gözler. Soğuk iklimlerde yaşayanlar, yavru kuşların kendilerini güvenle besleyebilmeleri için yer donduğunda yavrularını doğurmalıdır. Ayrıca yetişkin kuşlar büyüdükten sonra yumurtalarından veya yavrularından uzak dururlarsa daha güvenlidirler.
Close Smaller – Larger + Reply to this post:
Verification code: VeriCode Please enter the word from the image into the text field below. (Type the letters only, lower case is okay.)
Smileys: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Special characters:
Go to forum
Not logged in. · Lost password · Register
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20150713-dev, © 2003-2015 by Yves Goergen
: 2023-03-31, 22:30:43 (UTC +03:00)