Forum: TRmanga RSS
Kuşlar ne zaman kısırlaştırılır
Admin (Administrator) #1
Member since Oct 2022 · 11 posts
Group memberships: Administrators, Members
Show profile · Link to this post
Subject: Kuşlar ne zaman kısırlaştırılır
Kısırlaştırma veya kısırlaştırma, erkek ve dişi hayvanların testislerinin ve yumurtalıklarının cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Evcil köpekler, kediler, atlar ve tavşanlar üzerinde yaygın olarak yapılan bir uygulamadır. Ancak tavuk, keçi ve koyun gibi vahşi hayvanlar üzerinde de yapılabilir. Sürüngenler, balinalar, yunuslar ve filler gibi bazı hayvanlar anatomileri nedeniyle kısırlaştırılamaz veya kısırlaştırılamaz. Temel olarak, veteriner hekimler hayvanlar üzerinde kısırlaştırma ve kısırlaştırma prosedürleri uygularken, tüm popülasyonun davranışında değişiklikler yapıyorlar.

İstenmeyen davranış veya özellikleri gidermek için hem erkek hem de dişi hayvanlar kısırlaştırılabilir. Çoğu durumda, saldırganlığı veya cinsel davranışı önlemek için hayvanlar kısırlaştırılır. Örneğin, çoğu erkek kedi, spreylerini kullanarak bölgelerini işaretlemelerini önlemek için kısırlaştırılır. Erkek köpekler, istenmeyen yavrulara yol açan birden fazla dişiyle çiftleşmelerini önlemek için kısırlaştırılır. Dişi kediler bile birden fazla verimli yumurta üretmelerini önlemek için kısırlaştırılır. Kısırlaştırma ayrıca dişi hayvanların, yumurtaların hayvanın vücudunda geliştiği kanserli rahim hücreleri geliştirmesini de önler. Bazı aşırı durumlarda, hayvanlar yumurta üretmelerini önlemek için erken yaşta kısırlaştırılır.

Bir hayvan cinsel olgunluğa erişmeden kısırlaştırılırsa çok daha az zararlı yan etkisi vardır. Örneğin, üreme yaşına gelmeden önce kısırlaştırılan tavşanların, kısırlaştırılmamış tavşanlara kıyasla çok az sorunu vardır veya hiç sorunu yoktur. Ayrıca, cinsel olgunluğa erişmeden önce köpekleri ve kedileri kısırlaştırırken çok daha az komplikasyon vardır. Olgunluktan sonra kısırlaştırmaya kıyasla, hayvanları olgunluktan önce cerrahi olarak kısırlaştırmanın olumsuz sonuçlarından hiçbiri yoktur, ancak daha az arzu edilen yan etkilere neden olabilir.

Hayvanları kısırlaştırmak, onları kısırlaştırmaktan veya kısırlaştırmaktan çok daha ucuzdur. Zamanla, bu önemli bir parasal tasarruf sağlayabilir. Örneğin, bir kedi üzerinde tek bir gonopodial çıkarma ameliyatı yapmak yaklaşık 200-400 dolar tutarken, bir köpek üzerinde uterinoplastik bir prosedür için yaklaşık 1.500-2.000 dolar tutuyor. Bu maliyetleri iki farklı hayvan türü arasında karşılaştırırken, kısırlaştırma hayvanlarının çok daha ucuza mal olduğu daha da belirgin hale geliyor. Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada gibi bazı yüksek gelirli ülkelerde, veteriner hekimler çok az kamu sağlık sigortası almaktadır, bu nedenle bu maliyetler birçok veteriner hekim için ulaşılamaz durumda kalmaktadır. Öte yandan, düşük gelirli ülkelerdeki veteriner hekimler çok az kamu sağlık sigortası alırlar, bu nedenle kısırlaştırma prosedürleri için yüksek gelirli ülkelerdeki veteriner hekimlere göre çok daha az ücret alabilirler.

Pek çok insan kısırlaştırmanın veya kısırlaştırmanın kısırlaştırma olduğunu düşünür. zalim veya doğal olmayan, her iki prosedür de aslında her gün doğada meydana gelen doğal süreçlerdir. Hem erkek hem de dişi hayvanlar, istenmeyen davranışları veya özellikleri ortadan kaldırmak için kısırlaştırılabilir - ancak cinsel olgunluktan önce yapıldığında çok daha uygun maliyetli ve etkilidir. Birisi fareler (veya güvercinler) için aşılmaz bir kabuk icat edene kadar, bu prosedürler gelecek yıllarda hayvan tarımında gerekli olacaktır.
Close Smaller – Larger + Reply to this post:
Verification code: VeriCode Please enter the word from the image into the text field below. (Type the letters only, lower case is okay.)
Smileys: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Special characters:
Go to forum
Not logged in. · Lost password · Register
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20150713-dev, © 2003-2015 by Yves Goergen
: 2023-03-31, 22:29:51 (UTC +03:00)